اجاق گاز رومیزی ازلوازم ضروری و اصلی در آشپزخانه‌های ما است. اجاق گازها در دو نوع  اجاق گاز رومیزی و مبله به بازار عرضه شده‌اند. ابتدا اجاق گازهای مبله به بازار آمدند. حتما همه ما در دوره‌ای از زندگی یک اجاق گاز مبله را در آشپزخانه خود داشته‌ایم. البته اجاق گازهای مبله هنوز هم طرفداران خود را دارند و به شکل‌های مدرن‌تری از فردار و بدون فر و ساده در دسترس طرفداران خود هستند.

چرا اجاق گاز رومیزی ؟

اما در این مقاله ما سعی در معرفی اجاق گاز رومیزی یا در اصطلاحی دیگر صفحه‌ای داریم. امروزه اجاق گازهای رومیزی جای اجاق گازهای سنتی مبله را گرفته‌اند و خانواده‌ها به دلیل فضای کمی که در آشپزخانه برای قرار دادن وسایل خود دارند، به این مدل گاز اقبال زیادتری نشان داده‌اند.

البته دلایل دیگری به جز فضای کم آشپزخانه موجب توجه و محبوبیت اجاق گازهای صفحه‌ای شده است که یکی از آنها تنوع جنس و دیگری حالت مدرنی است که این اجاق گازها به آشپزخانه می‌بخشند. این اقبال و محبوبیت اجاق‌های صفحه‌ای باعث شده است که تولید کنندگان به فکر تنوع زیادی در تولید این دسته گازها بیوفتند و انواع مدل‌ها و نمونه‌ها را به بازار عرضه کنند.

اجاق گازهای رومیزی از لحاظ منبع انرژی مورد استفاده به سه دسته کلی برقی، گازی و القائی تقسیم بندی می‌شوند :

 گازی :

گازی

رایج ترین نوع اجاق گاز رومیزی که در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد نوع گازی آن است. این اجاق گازها به گاز شهری متصل هستند و با شعله عملیات پخت غذا را انجام می‌دهند. اجاق گازهای صفحه‌ای گازی درجه حرارت بالایی دارند و به سرعت گرم می‌شوند. یکی از مزایای این مدل نسبت به مدل‌های دیگر اجاق گاز صفحه‌ای، امکان تغییر دما و حرارت سریع از طریق ولوم‌های تعبیه شده بر روی بدنه است.

 برقی :

برقی

این دسته از اجاق گازهای رومیزی با نیروی الکتریسیته یا برق کار می‌کنند. در مناطقی که امکان دسترسی به گاز لوله کشی شهری وجود ندارد این مدل نمونه مناسبی است. روش گرمایش این نوع اجاق صفحه‌ای از طریق شعله نیست بلکه از طریق نیروی برق المنت‌های داخلی گرم می‌شوند و از طریق گرمای المنت‌ها آشپزی را انجام می‌دهند. اما این مدل گاز صفحه‌ای نسبت به مدل گازی دیرتر گرم می‌شود، زیرا گرما و حرارت به تدریج منجر به گرم و گرم تر شدن المنت‌ها می‌شود. به علاوه تغییرات دمایی در این مدل‌ها به سادگی مدل گازی امکان پذیر نیست.

القائی :

القائی

در این مدل اجاق گاز رومیزی امکان کنترل حرارت بیشتری نسبت به برقی وجود دارد. این مدل‌ها تقریبا از نمونه‌های کاملا جدید و مدرن در بازار هستند و تقریبا قیمت بالایی نیز دارند. روش انتقال گرما در این مدلها از طریق الکترومغناطیس است و از طریق یک میدان مغناطیسی گرما را به ظروف رسانا منتقل می‌کند.

از مزایای این نمونه گازها می‌توان به ایمنی بالای آنها اشاره کرد. همچنین قابلیت تنظیم دما در این مدلها نیز مانند مدلهای گازی در نظر گرفته شده است.

البته امروزه نمونه‌هایی از اجاق گازهای ترکیبی برقی و گازی نیز به بازار آمده اند که انتخاب خوبی برای امتحان کردن نمونه‌های مختلف و استفاده از کارایی‌های هر یک به نظر می‌رسند.

اجاق گازهای رومیزی از لحاظ جنس صفحه نیز به دو نوع کلی استیل و شیشه‌ای دسته بندی می‌شوند :

اجاق رومیزی استیل :

جنس صفحه این مدل از نوع استیل است. البته استیلی که برای اجاق صفحه‌ای در نظر گرفته می‌شود می‌بایست بسیار مقاوم باشد و در برابر دمای خیلی زیاد دچار تغییر رنگ و حالت نشود. بدنه استیل نسبت به بدنه شیشه‌ای مقاومت و ماندگاری بیشتری دارد. ازلحاظ تمیز کردن بر بدنه استیل لک و کثیفی دیرتر نمایان می‌شود و نیاز به تمیز کردن دائمی ندارد. البته توجه کنید برای تمیز کردن استیل باید از مواد تمیز کننده مخصوص آن استفاده کنید. سرکه برای تمیزی استیل گزینه خوبی است.

اجاق رومیزی شیشه‌ای :

اجاق گاز صفحه‌ای شیشه‌ای بدنه‌ای از جنس شیشه دارد. شیشه‌ای که برای این دست لوازم آشپزخانه مانند هود و اجاق گاز و فر و… به کار برده می‌شود با شیشه‌های معمولی متفاوت است و مقاومتی چندین برابری نسبت به ضربه و آسیب دیدگی دارد. پس تصور نکنید که اگر اجاق گاز شیشه‌ای خریداری کنید خیلی سریع می‌شکند و یا در برابر دما مقاومتی ندارد. البته که برای استفاده از این مدل باید دقت بیشتری به خرج دهید.

اجاق گازهای شیشه‌ای مخصوصا در رنگ‌های روشن لک و کثیفی را بیشتر از مدل استیل نشان می‌دهند و باید به طور روزمره بعد از پخت و طبخ غذا نظافت شوند. برای تمیز کردن شیشه سکوریت نیز باید از پاک کننده‌های مخصوص خودش استفاده کنید.

راهنمای خرید اجاق گاز صفحه‌ای :

در این قسمت نکاتی که در هنگام خرید یک اجاق گاز رومیزی می‌بایست به آن توجه کنید را برای شما بازگو خواهیم کرد :

  • جنس صفحه گاز :

در مورد جنس صفحه در بالا به طور کامل توضیح دادیم حال با توجه به سلیقه و مزایا ومعایب هر جنس می‌توانید یکی را انتخاب کنید.

  • توان حرارتی :

اگر یک اجاق گاز توان حرارتی بالایی نداشته باشد برای پختن غذاهایی که دما و توان بالا نیاز دارند دچار مشکل خواهیم شد. به علاوه وقتی صحبت از توان حرارتی مناسب به میان می‌آید باید به این نکته نیز توجه داشت که به میزان مورد نیاز برای هر شعله توان حرارتی در نظر گرفته شود، به عنوان نمونه برای شعله پلوپز قطعا توانی بالاتر از شعله های کوچک مورد نیاز است.

  • تعداد شعله‌ها و محل قرارگیری شعله پلوپز :

با توجه به میزان استفاده از اجاق گاز و اینکه روزانه چه تعداد و مقدار غذا گرم و طبخ می‌شود می‌بایست تعداد شعله‌های اجاق گاز خود را انتخاب کنید. شعله‌های اجاق گاز معمولا بین ۲ تا ۵ عدد است. معمولا شعله پلوپز در وسط قرار دارد و در اجاق صفحه‌ای استاندارد قطعا فاصله‌های استاندارد شعله‌ها با هم در نظر گرفته شده است. اما اگر شعله پلوپز در کنار باشد این بار کار شماست که از کنار فاصله آن را با وسایل اطراف آن تراز کنید که در صورت قرار دادن یک ظرف بزرگ بر روی آن با اجسام اطراف خود برخورد نکند.

  • توجه به ایمنی :

برای اکثر اجاق گازهای صفحه‌ای ایمنی با استفاده از ترموکوبل فراهم شده است. به این ترتیب که در صورتی که شعله گاز در اثر عوامل بیرونی مانند باد و … خاموش شود اجاق گاز جریان گاز را قطع می‌کند که البته این در مورد اجاق گازهای ، گاز سوز مورد استفاده است. اجاق گازهای برقی نکات ایمنی مخصوص به خود را دارند اما در مجموع اجاق گازهای برقی نسبت به گازی کم‌خطرتر هستند.

  • ابعاد اجاق گاز صفحه‌ای :

یکی از نکات مهم برای خرید اجاق گاز رومیزی توجه و اندازه گیری دقیق ابعاد آشپزخانه و هماهنگی آن با ابعاد گازی است که قصد خرید آن را دارید. به ویژه وقتی گاز به صورت توکار قابل نصب باشد این ابعاد اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. پس قبل از خرید ابعاد محل قرار گیری اجاق گازتان را اندازه گرفته و اجاق گازی متناسب با آن خریداری کنید.

در این قسمت چند نمونه از اجاق گازهای صفحه‌ای و باکیفیت موجود در بازار را به شما معرفی می‌کنیم، اگر می‌خواهید  مدل‌های بیشتری را ببینید می‌توانید از طریق این لینک وارد شوید : اجاق صفحه

 

گاز رومیزی گوفر مدل پارنا Parna-W :

گاز رومیزی گوفر مدل پارنا Parna-W

این اجاق گاز از برند محبوب گوفر است که بدنه‌ای از جنس شیشه و به رنگ سفید دارد. تعداد شعله‌های آن ۵ عدد است و برای سهولت کار شعله پلوپز در قسمت وسط قرار دارد. این اجاق گاز رده مصرف انرژی بسیار پایین A را دارد. جنس سرشعله‌های آن DEFENDI ایتالیا است و شبکه چدنی قرار گرفته بر روی آن لعاب دار و بسیار باکیفیت است. این مدل تمام استانداردهای لازم را در کشور ما دریافت کرده است و دارای ISO 9001-2008 می‌باشد. در ضمن تمامی محصولات گوفر دارای گارانتی هدیکا سنتر هستند.

اجاق صفحه‌ای بلانتون مدل GS3502 :

اجاق صفحه ای بلانتون مدل GS3502

این اجاق گاز محصولی از شرکت بلانتون می‌باشد. جنس صفحه این اجاق گاز رومیزی استیل مقاوم به دما و مقاوم است. تعداد شعله‌های این اجاق گاز ۵ عدد است وبرای سهولت کار و زیبایی آن هر شعله دارای یک شبکه چدنی مخصوص به خود است. ولوم‌های این اجاق صفحه‌ای عایق و از جنس باکالیت نسوز است. در ضمن تمامی محصولات بلانتون دارای گارانتی همتا سرویس هستند.

 

اولین نفر به این نوشته امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *