آنچه در این مطلب در باره قهوه ساز و اسپرسوساز می آموزیم :

تفاوت های میان قهوه و اسپرسو

تفاوت های میان قهوه ساز و اسپرسوسازها

انواع قهوه ساز و اسپرسوساز

معرفی چند مدل از اسپرسوسازهای دلونگی

آنچه باید درباره قهوه ساز و اسپرسوساز بدانیم
آنچه باید درباره قهوه ساز و اسپرسوساز بدانیم

استفاده از قهوه و مشتقات آن روز به روز در جهان فزونی میگیرد. در حال حاضر روزانه حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد قهوه درجهان تولید میشود . نوشیدن قهوه علاوه بر حس نشاطی که حین نوشیدن به ما میدهد میتواند تا پایان روز ما را فعال و پر انرژی نگه دارد. امروزه نوشیدن قهوه در کافه ها یکی از لذت های مردم دنیا شده است .اما اگر تمایل دارید به دور از هیاهوی فضای بیرون و داخل محیط امن منزل خود و یا حتی محیط کار یک فنجان قهوه آماده کنید میتوانید با تهیه یک دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز به این هدف خود جامه عمل بپوشانید.

تفاوت های میان قهوه و اسپرسو

در این بخش ما به تفاوت های موجود میان نوشیدنی قهوه و اسپرسو ساز میپردازیم :

اسپرسو: اسپرسو یکی از نوشیدنی های اصیل ایتالیایی است . اسپرسو با عبور پر فشار بخار آب از میان دانه های قهوه تهیه میشود. به همین جهت در مقایسه با قهوه عطر و طعمی خاص و بی نظیر دارد. همچنین اسپرسو غلیظ تر و خامه ای تر است که علت این تفاوت در عملکرد دستگاه است. عمده ی تفاوت میان نوشیدنی قهوه  و اسپرسو در درصد بالاتر کافئینی است که در اسپرسو وجود دارد و همچنین میزان قوام بیشتر آن است.

اگر بخواهیم به لحاظ ساختاری یک فنجان اسپرسو را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که اسپرسو چند لایه است:

لایه زیرین که انتهای فنجان ما قرارمیگیرد، حاوی خصوصیات تلخ قهوه است و به رنگ قهوه ای تیره ا ای است

لایه میانی اسپرسو، به رنگ قهوه ای کاراملی است

لایه فوقانی که روی فنجان حالت کرم مانند دارد

قهوه: در تهیه قهوه آب داغ روی دانه های قهوه ریخته میشود. و در نهایت امر نوشیدنی حاصله قالبا به صورت چکه ای از فیلتر عبور کرده و از مخزن داخل لیوان دستگاه میریزد. طعم قهوه بسیار ساده تر است و درصد کافئین موجود در قهوه به نسبت اسپرسو پایینتر است. همچنین قهوه بخاطر عملکردی که دستگاه های قهوه ساز دارند نسبت به اسپرسو رقیق تر و غیر خامه ای است.

 
آنچه باید درباره قهوه ساز و اسپرسوساز بدانیم
آنچه باید درباره قهوه ساز و اسپرسوساز بدانیم

تفاوت های میان قهوه ساز و اسپرسوساز (مزایا و معایب) :

اگر بخواهیم در ابتدا قهوه ساز ها را بررسی کنیم باید با نوع عملکرد آنها آشنا شویم : دستگاه های قهوه ساز دارای یک مخزن آب هستند که این مخزن به پایه دستگاه متصل شده ، و از این طریق گرم میشود. بعد از ریختن قهوه داخل فیلتر آب گرم شده به قسمت بالا هدایت میشود ، و با ریختن روی دانه های قهوه نوشیدنی آماده میشود.

قهوه سازها یا به صورت سنتی یا فیلتر دار هستند یا مدل های جدید کپسولی یا غلاف دار :

در مدلهای سنتی یا فیلتر دار امکان تهیه مقدار زیادی قهوه تا ۱۲ لیوان وجود دارد ، اما ممکن است فیلتر به طعم قهوه آسیب وارد کند ، و همچنین مدت آماده سازی با این دستگاه ها طولانی تراست  و بین ۶ تا ۱۰ دقیقه زمان میبرد.

مدلهای جدیدتر قهوه ساز ها که نوع غلاف دار یا کپسولی نام دارند ، از لحاظ مدت زمان کمتر برای تهیه نوشیدنی و استفاده از فشار بخار آب بالا برای تهیه قهوه بسیار شبیه به دستگاه های اسپرسوساز هستند. اما در این مدل مصرف برق بسیار بالا است و همچنین به دلیل غیر قابل بازیافت بودن با حفظ محیط زیست منافات دارد پس این مدل برای طرفداران حفظ و نگه داری محیط زیست  و همچنین افرادی که به مصرف انرژی اهمیت زیادی میدهند توصیه نمیشود.

اسپرسو سازها به دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقسیم بندی میشوند:

کار با اسپرسوسازهای اتوماتیک بسیار ساده است فقط کافیست که آب و قهوه آسیاب شده را داخل محفظه های مخصوص به خودشان بریزیم و با دکمه های روی بدنه میتوان ظرف ۲۵ الی ۳۰ ثانیه یک فنجان اسپرسو دلچسب را تهیه کنید . این دستگاه ها به صورت خودکار دما و فشار آب را کنترل میکنند اما در قهوه سازهای دستی یا نیمه اتوماتیک کار کنترل فشار و دمای آب به عهده مصرف کننده است .

حال اگر بخواهیم به صورت تیتر وار تفاوت های قهوه ساز و اسپرسو ساز را بیان کنیم میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

_  تفاوت در دانه های قهوه : در اسپرسوساز باید از دانه های آسیاب شده تر و ریزتری نسبت به قهوه ساز استفاده کرد

_ تفاوت در زمان دم آوری : مدت زمان دم آوری نوشیدنی در قهوه ساز ها ۶ تا ۱۰ دقیقه و در اسپرسوسازها ۲۵ تا ۳۰ ثانیه است.

_ تفاوت در میزان فشار بخار آب : که میزان فشار در اسپرسوسازها بسیار بیشتر از قهوه ساز ها است

_ تفاوت در میزان کافئین که در قهوه کمتر از اسپرسو است

_ تفاوت در قیمت : قیمت قهوه سازها به جهت تک کاره بودن به نسبت اسپرسوسازها کمتر است و صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

_ تفاوت در نحوه استفاده : قهوه سازها کارایی و ساختار ساده تری دارند و به همین دلیل نحوه استفاده راحتتری دارند

_ تفاوت در نوع نوشیدنی : همانطور که پیشتر اشاره شد اسپرسوها طعم اصیل تر مطبوع تری دارند و به لحاظ ساختار غلیظ و کرمی هستند اما قهوه سازها به جهت اینکه روغن دانههای قهوه را از فیلتر عبور نمیدهد کمتر کرمی است و طعم ساده تری دارد

همچنین دستگاه های اسپرسو ساز قابلیت تهیه انواع کاپوچینو ، ماکیاتو، لاته ، آمریکانو و غیره را دارند اما دستگاه های قهوه ساز تک کاره هستند.

معرفی چند مدل از اسپرسوسازهای دلونگی :

اسپرسوساز دلونگی مدل BCO320:

سپرسو ساز دلونگی مدل BCO320  یکی از اسپرسو سازهای پیشرفته از شرکت نام آشنای دلونگی میباشد . این دستگاه دارای قابلیت دو گانه برای تهیه اسپرسو و قهوه میباشد که گنجایش  ۴ فنجان اسپرسو و ده فنجان قهوه فرانسه را داراست. ظرفیت مخزن این دستگاه معادل ۱.۲ لیتر است . قهوه ساز و اسپرسو ساز دلونگی قابلیت تهیه کاپیچینو را نیز دارد  و دارای دو مخزن مجزا که دارای نشانگر هست میباشد.

اسپرسوساز
اسپرسوساز

اسپرسوساز دلونگی مدل BCO431:

اسپرسو ساز دلونگی مدل BCO431 محصولی مدرن و چند کاره است این محصول دارای دو مخزن جداگانه برای تهیه قهوه فرانسه و اسپرسو را داراست که به طور همزمان میتوان این دو نوشیدنی گرم را تهیه و با توجه به سلیقه نوش جان کنید. همچنین قدرت موتور این اسپرسو ساز معادل ۱۷۵۰ وات میباشد . این محصول قابلیت تهیه ده فنجان قهوه را دارد. سیستم ضد رسوب این دستگاه باعث شده مخزن آب هیچ گونه رسوبی نگیرد و همین بر افزایش طول عمر این دستگاه افزوده است.سینی چکه گیری که برای این دستگاه اسپرسوساز در نظر گرفته شده است از کثیفی بدنه و میز شما جلوگیری میکند و میتواند تجربه ای لذت بخش از تهیه قهوه را برای شما به ارمغان آورد. اسپرسو ساز دلونگی مدل BCO431 محصولی بسیار کاربردی است که در مدتی کوتاه میتواند برای شما انواع نوشیدنی های گرم تهیه شده با قهوه را درست کند.

اسپرسوساز
اسپرسوساز

 

۵/۵ - (۸ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.