آشنایی با برند فیلیپس :

فیلیپس نام برندی از تجهیزات الکترونیکی است که کمتر کسی در دنیا نام آن را نشنیده است. فیلیپس تولید کننده محصولات الکترونیکی بسیار با کیفیتی است. این شرکت به جهت تعدد شاخه های فعالیتش کم کم به یک شرکت چند ملیتی تبدیل شد اما مقر اصلی آن در حال حاضر در شهر آمستردام هلند است. بنابراین شرکتی اصالتا هلندی است.

حتما در ذهن خوانندگان محترم این مقاله سوالات زیادی درباره برند فیلیپس شکل گرفته است از جمله: فیلیپس در زمینه چه تجهیزاتی کار میکند، نمایندگی های آن در کدام کشورهاست، مقر اولیه آن در کدام کشور است و یا فیلیپس برندی متعلق به کدام کشور است. در این مقاله سعی در پاسخ دهی سوالات شما داریم، بنابراین با رند کالا همراه شوید.

تاریخچه و موسس برند فیلیپس :

 

آشنایی با برند فیلیپس (PHILIPS)..2

 

موسس برند فیلیپس جرارد فیلیپس، جوانی از خانواده فیلیپس ساکن در شهر آیندهوون است. جرارد فیلیپس در سال ۱۸۹۱ میلادی برند فیلیپس را در همین شهر تاسیس کرد. پدر جرارد، فردریک فیلیپس که در راه تاسیس این شرکت به پسر خود کمک کرد، ابتدا یک تاجر تنباکو و بانکدار بود به همین جهت سرمایه لازم را برای تاسیس این برند تامین کرد.

شرکت فیلیپس در ابتدا در زمینه تولید لامپ های روشنایی فعالیت خود را آغاز کرد. اما در ادامه این شرکت دستخوش تغییرات بسیار زیادی شد.

همانند بسیاری از برندهای معتبر وشناخته شده امروزی فیلیپس نیز با چالش هایی رو به رو شده است. در همان ابتدا جرارد رقبای زیادی در عرصه تجهیزات الکترونیکی داشت که چون قبل از فیلیپس شروع به فعالیت کرده بودند، تقریبا بازار جهانی را در دست داشتند. در این میان شرکت های آلمانی پیش قدم بودند و یکی از رقبای سخت جرارد و پدرش فردریک بودند.

دوره مدیریت آنتوان فیلیپس :

همانطور که گفته شد فردریک یک تاجر بود و به همین جهت زمانی برای رسیدگی به فروش و تجارت فیلیپس نداشت، جرارد نیز یک مهندس بود و بیشتر بخش مهندسی و فنی شرکت را برعهده داشت. به این ترتیب نیاز به یک شخص سوم برای بخش تجارت و فروش بود. در نهایت با تصمیم پدر، آنتوان پسر کوچک و برادر جرارد که بخاطر کسب و کار اسبق خود تجربه خوبی در زمینه فروش و تجارت داشت، برای این سمت در نظر گرفته شد.

آنتوان به جهت نبوغی که داشت به رشد برند فیلیپس کمک زیادی کرد و کم کم شرکت در مسیر پیشرفت و توسعه قرار گرفت.

سال ۱۹۰۷ یکی از سالهای مهم در تاریخچه این شرکت است. در این سال شرکت فیلیپس به تولید جدیدی دست زد و آن لامپهای تنگستن بود که نسبت به لامپ های کربنی روشنایی بیشتری داشتند. در همین سال سهام شرکت فیلیپس در بازار بورس آمستردام عرضه شد.

در سال ۱۹۱۴ بخش تحقیق و توسعه به کارخانجات فیلیپس افزوده شد. در ابتدا یک فیزیکدان به نام گیلس هولست مسئولیت این بخش را بر عهده داشت.

سالهای جنگ جهانی :

در سالهای پس از جنگ جهانی اول زغال سنگ که برای تولید گاز استفاده میشد سهمیه بندی شد و بدین ترتیب استفاده از الکتریسیته افزایش یافت. این یک شانس برای خاندان فیلیپس به شمار میرفت. فیلیپس توانست در سال ۱۹۱۵ یک لامپ آرگونی تولید کند و در فروش این محصول به توفیق زیادی رسید.

فیلیپس به جهت تحریم صادرات از سوی آلمان ها، کارخانه اختصاصی تولید آرگون و شیشه مخصوص لامپ را تاسیس کرد و در این زمینه به خودکفایی رسید.

بعد از جنگ جهانی فیلیپس بازارهای خود را در ۱۳ کشور اروپایی و چین و استرالیا گسترش داد.

سال ۱۹۲۰ نیز یکی دیگر از تاریخ های مهم در سرنوشت این برند است. در این سال هولدینگ N.V.Benzit  تاسیس شد و فیلیپس به زیر مجموعه آن رفت.در همین سال آنتوان که بخش تجاری فیلیپس را بر عهده داشت به ریاست هیئت مدیره رسید. در واقع آنتوان دومین رئیس این برند تا به این سال است.

تولید رادیو :

وقتی آنتوان رئیس هیئت مدیره شد، یکی از تولیدات جدید شرکت فیلیپس یعنی رادیو به بازار عرضه شد. با این تولید کم کم شرکت از تولید قطعات الکترونیکی مربوط به روشنایی فاصله گرفت و تصمیم گرفت یک محصول کامل مورد نیاز مصرف کننده را تولید کند.

در دهه ۱۹۲۰ تولید لامپ های روشنایی شرکت تحت عنوان Philips’s lamp Works  در آسیا و آفریقا به کار مشغول شدند. در سالهای پس از بحران اقتصادی که شامل سال ۱۹۳۰ میلادی است، بخش تحقیقاتی فیلیپس بسیار فعال بود و در همین زمان اولین ریش تراش برقی فیلیپس به باز عرضه شد. البته به جز ریش تراش بخش تحقیقات محصولات دیگری نیز عرضه کرد از جمله: رادیوهای داخل خودو، لامپ گازی، تجهیزات ارتباطی و غیره. فیلیپس در این سالها نیز دفاتر زیادی در آمریکای جنوبی تاسیس کرد و به این ترتیب از رکود اقتصادی گذر کرد.

 

 مدیریت فرانتس اوتن و تبعید به انگلیس :

 

مدیریت فرانتس اوتن و تبعید به انگلیس

 

در سال ۱۹۳۹ فیلیپس بار دیگر تغییر مدیریت داد. آنتوان که حالا بازنشسته شده بود فعالیت خود را محدود به بخش نظارتی و مشاوره ای کرد . بدین ترتیب داماد او یعنی فرانتس اوتن به مدیریت این شرکت چند ملیتی گمارده شد.

بعد از اشغال هلند توسط نازی ها در سال ۱۹۳۰ مدیران فیلیپس به انگلستان تبعید شدند و در نهایت از انگلستان خود را به آمریکا رساندند. ایشان در شرکتی به نام NACP مستقر شدن و از آنجا شعبه هایی که در کشورهای اشغال نشده بود را اداره میکردند. (این امر همزمان با جنگ جهانی دوم بود)

در سالهای ۱۹۴۲ و ۱۹۴۳ نیروهای متفقین کارخانجات فیلیپس را بمباران کردند و مسئولیتی بزرگ برای بازسازی تجهیزات پس از جنگ بر عهده فرانتس اوتن نهادند. تا پایان سال ۱۹۴۶ کلیه زیر ساخت های شرکت بازسازی شد وکم کم روال به حالت سابق و قبل از شروع جنگ بازگشت.

در سال ۱۹۵۸ اتحادیه اقتصادی قاره اروپا تاسیس شد و این امر فرصت های تجاری زیادی را در پیش روی شرکت فیلیپس قرار داد.

 

مدیریت فریتس فیلیپس و دوره شکوفایی برند فیلیپس :

در سال ۱۹۶۱ بار دیگر رئیس هیئت مدیره شرکت تغییر کرد و فریتس فیلیپس که سابقا در بخش مدیریت اجرایی شرکت فعالیت میکرد به عنوان چهارمین رئیس این شرکت بزرگ منصوب گردید. فریتس پسر آنتوان بود. دوره فریتس دوره ای پر از شکوفایی و موفقیت برای این شرکت بود.

هنک ون ریمزدیک پنجمین رئیس هیئت مدیره شرکت شد. او پس از فریتس این مسئولیت را بر عهده گرفت. در سالهای مدیریتی هنک رقابت از سوی شرکت هایی آسیایی مانند ژاپن بسیار بالا گرفت. در همین سالها شرکت فیلیپس اولین ضبط کننده کاستی خود را در ۱۹۷۲ به بازار معرفی کرد.

نیکو رودنبرگ ششمین و پس از او ویس دکر در اوایل ۱۹۸۰ به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شدند و پس تا به اینجا فیلیپس ۷ رئیس را تجربه کرده است.

 

مدیریت ویس دکر و تغییرات ساختاری او:

 

مدیریت ویس دکر و تغییرات ساختاری او:

نام ویس در تاریخ این برند به جهت تغییرات زیر ساختی اساسی اش ماندگار شده است . او در دوره مدیریتی خود نیمی از کارخانجات سراسر اروپا را تعطیل کرد و به دنبال آن کارگران زیادی را تعدیل کرد. دکر در این سالها همچنین شرکت های زیادی را خریداری کرد که همسو با فعالیت ایشان کار میکردند از جمله شرکت آمریکایی وستینگهاوس و گروندیک. میتوان از جمله ادغام های مهم و اساسی فیلیپس توافق مهم آنها با ابر قدرت مخابرات آمریکا یعنی  AT&T را نام برد که بر اساس این توافق ساخت تجهیزات تلفن عمومی بین این دو شرکت به صورت ۵۰-۵۰ تقسیم گردید.

در سال ۱۹۸۶ کورنلیس فن در کلوت به سمت ریاست هیئت مدیره رسید و هشتمین رئیس فیلیپس بدین ترتیب انتخاب گردید. در این دوره نیز روند خرید و ادغام شرکتها توسط فیلیپس ادامه داشت. در این دوره دیسک های فشرده و نوری و دیسک های سی دی نوری به بازار عرضه شد.

تمرکز شرکت رفته رفته به سمت تولید لوازم مصرفی افراد کشانیده شد و تا سال ۱۹۹۵ حدود ۳۵ درصد از درآمد شرکت از این طریق تامین میشد.

شرکت فیلیپس در سال ۱۹۹۰ خسارت بزرگ ۲.۲ میلیاری را به جهت رقابت با بازار بزرگ آسیا متحمل شد. پس از این تجربه تلخ جان تیمر به عنوان مدیر شرکت انتخاب شد.

فرانک کاروبا مدیر بعدی شرکت فیلیپس بود که توسط تیمر انتخاب شد. کاروبا در شرکت های کامپیوتری hp و IBM سابقه درخشانی داشت. او تمرکز اصلی را بر از بین بردن فاصله بین بخش تحقیق و توسعه و فروش نهاد. کاروبا اولین همکاری خود را با شرکت نینتندو که در زمینه بازیهای ویدئویی فعالیت داشت آغاز کرد. و همکاری دیگر آن با شرکت موتورولا بود.

شرکت فیلیپس در دهه ۱۹۹۰ محصولات نوآورانه ای را به بازار عرضه کرد که میتوان کاست های فشرده و تلویزیون های HD را نام برد.

در سالهای پایانی قرن بیستم فیلیپس همکاری بزرگی با شرکت مطرح سونی انجام داد که نتیجه این همکاری معرفی دیسک های فشرده DVD در سال ۱۹۹۷ به بازار بود.

 

انتقال دفتر شرکت از آیندهوون به آمستردام :

 

انتقال دفتر شرکت از آیندهوون به آمستردام

در همان سال دفتر شرکت از آیندهوون به آمستردام منتقل شد. در همین سال نشان افتخاری هلند که به شرکت های بزرگ تعلق میگرفت به نام Koninklijke به نام شرکت اضافه گردید.

البته بخش محصولات سلامت شرکت و بخش روشنایی همچنان در آیندهوون مشغول به فعالیت بودند. در ابتدای قرن ۲۱ فیلیپس همکاری خودرا با شزکت ال جی آغاز کرد و با این شرکت به تولید مانیتورهای نمایشگر پرداخت. این توافق و همکاری LG.Philips Display نام گرفت.

با شروع قرن ۲۱ همچنین بخش هایی از شرکت جدا و مستقل شدند. در این سالها تمرکز برند فیلیپس بر محصولاتی با محوریت سلامت و همچنین کالاهای مصرفی خانوارها مانند لوازم خانگی بود.

سال ۲۰۱۰ یک سال پر رقابت در بازار بین المللی بود. این رقابت ها برای شرکت فیلیپس بدبیاری به همراه داشت و در سال ۲۰۱۱ فیلیپس با افت ۸۵ درصدی سود خود مواجه شد.

در نهایت در سال ۲۰۱۸ میلادی بخش روشنایی فیلیپس که ابتدا با آن شرکت آغاز به کار کرده بود به طور کامل از فیلیپس جدا و مستقل شد و نام تجاری آن اکنون Signify میباشد.

در حال حاضر مدیر عامل این شرکت فرانتس هوتن میباشد. شرکت فیلیپس اکنون حدود ۷۴ هزار نیرو در سراسر جهان دارد و در فهرست برترین برندها در رده ۹۳ قرار گرفته است.

برای دیدن محصولات فیلیپس در فروشگاه اینترنتی رند کالا کلیک کنید.

 

 

 

 

 

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *